Shibori - bizony, ez megint japán eredetű szó. A shibori eredetileg egy olyan technikára utal, amelyet mi batikolásként ismerünk. Az anyagot hajtják, csomózzák majd megfestik, így érnek el változatos mintákat.
A shibori textilfestésnek kialakult egy változata, amikor egy 10 cm széles selyemszalagot gyűrnek apró redőkbe, ezt festik, az így készült szalagot pedig ékszer készítésére használják fel. Így meg is érkeztünk a shibori ékszerekhez.
Készülhet így nyakék, karperec és fülbevaló is. Meg persze amit a fantáziánk enged, lehet hajpánt, alkalmi (főleg menyasszonyi) öv, kitűző... stb.
Magyarországon nagyon ritka technikának számít, nekem nem sikerült alapanyagot sem szerezni hozzá, így a szalagot is magam festem, alakítom. Máris olvashatjátok, hogyan készül nálam a szalag, lássuk előtte, hogy is néz ki egy kész darab!
Szóval a technika:
-Először is szerezzünk be selyem anyagot, vágjuk 10-12 cm széles csíkokra. Ezt tekerjük egy csőre (PVC csőre akár, ez a legpraktikusabb), hogy ezt megkönnyítsük, celluxszal rögzítsük a végit.
-Hímzőcérnával tekerjük körbe úgy, hogy a cérna tekercsek között max. 1 cm legyen. Most távolítsuk el a celluxot, és toljuk össze egy csíkba az anyagot. Itt kapja meg a selyem a jellegzetes textúrát.
-Most jön a festés. Az anyagot először is nedvesítsük át, a legegyszerűbb zuhany alá tartani. Majd selyemfestékkel színezzük, használjunk akár több színt is.
-A megfestett anyagot fixálni kell, ehhez a hajszárítót hívhatjuk segítségül. Teljesen át kell melegíteni az anyagot, hogy a festék is fixálódjon és a hajtások is rögzüljenek. Minimum 10 perc szárítás után hagyjuk másnapig a selymet, hogy teljesen megszáradjon, különben nem tartja meg a formáját.
-Másnap jön a legizgalmasabb rész: levesszük a formáról az anyagot. Ha mindent jól csináltunk, akkor a kezünkben tarthatjuk a kész shibori selyemszalagunkat.
Jöjjön pár kép, ami segít megérteni, hogy is zajlik a folyamat.
Ha egy ilyen szalagot tartunk a kezünkben, szinte adja magát, hogy mit készítsünk belőle, nagyon inspiráló, ahogy a hajtások fordulnak-hajlanak. Filc alapra levarrjuk, majd gyöngyhímzéssel díszítjük. Az aljára bőrből érdemes borítást készíteni, majd kapoccsal/akasztóval szerelékezni. A fenti szalagból nálam ez a karperec készült:
Remélem sikerült kedvet hoznom nektek is az alkotáshoz! Álljatok neki bátran, izgalmas munka!
További képekért, segítségért, információért keressetek a megszokott helyeken! ;)
https://www.facebook.com/Belle.kezmuves/
kezmuvesbelle@gmail.com